Resultat från Vikingaskipet Norsk Vinner utställning 2008

  

 


 

Norsk Vinner utstilling 2008

Vikingskipet 21. – 23. november

Resultat söndag 23. november

BEST IN SHOW
DOMMER: Lynne J Lee, Australia
BEST IN SHOW:   Amerikansk cocker spaniel, N FIN UCH NV-07 FINV-07 Statesman Deep Devine, Vibeke Paulsen

2BIS: Schäferhund, Lundegården’s Briiza, Tine A Og Lars Lunde
3BIS: Bichon frisé, N UCH NV-07 Petit Ami’s Devil’s Rose, Wivi-Anne Olsen
4BIS: Dvergschnauzer sort, NORD UCH NV-07 FINV-07 NORDV-07 SV-08 Fixus Hasta La Vista, Kari Gran/ Anne og Jannica Walin 

Beste i gruppe 1:

Dommer: Martin Croeser, Sør-Afrika
1BIG: Schäferhund, Lundegården’s Briiza, Tine A Og Lars Lunde
2BIG: Collie korthåret, INT NORD EST UCH SV-03 NV-07 Sandcastle’s Storm In A Teacup, Jessica Larsson
3BIG: Australian cattledog, INT DK N UCH NV-05-07 NORDV-06 SV-06 WW-08 Willacarras Blue Aramut, Janne Gregersen
4BIG: Shetland sheepdog, Fin Est Ch Lundecock’s Waterlily, Johnny Andersson
 
Beste i gruppe 8:
Dommer: Valerie Foss, England
1BIG: Amerikansk cocker spaniel, N FIN UCH NV-07 FINV-07 Statesman Deep Devine, Vibeke Paulsen
2BIG: Portugisisk vannhund, INT NORD LUX EST P UCH NV-07 SV-08 ESTW-08 WW-08 Isostar’s Missmatch, Runi Kristiansen
3BIG: Sussex spaniel, WW-08 NUCHSV-08 NORDV-07 FINV-03 Farin´s Jabba Dabba Doo, Susanne Carlsson
4BIG: Labrador retriever, N UCH S U(U)CH SV-04 Mambrinos Smasher, Kari Henie
 
Beste i gruppe 9:
Dommer: Svein Helgesen, Norge
1BIG: Bichon frisé, N UCH NV-07 Petit Ami’s Devil’s Rose, Wivi-Anne Olsen
2BIG: Mops, Faunus Ginger Griffin, Gry H  Skiaker
3BIG: Dvergpuddel, JWW-08 JEUW-08 Kudos Kournikova, Olga Knorre
4BIG: Boston terrier, N UCH Kimura’s Aristokrat, Lill-Hedvik Greaker
 
Beste avlsgruppe:
Dommer: Åke Cronander, Sverige
1. Flat coated retriever, N UCH S U(U)CH Covenstead Professor, Marianne Høiseth Andersen
2. Amerikansk cocker spaniel, My-Ida-Ho N’Jems Foxy Mame
3. Shih Tzu, NORDJV-06 N S UCH Viola-Hirta’s Special Creation, Marianne Øen Karlsen
4. Toy puddel, INT NORD UCH INT NORD UCH Sunline A New Year Happening, Solveig Olsen / Lisbeth Campell

 

Juniorhandling finale:
Dommer: Arne Foss, Norge
1: Henrik Andreassen med Staffordshire Bull Terrier
2: Greta Isabelle Skogland med saluki
3: Linn-Kristin Høsøien Enget med Jack Russell Terrier 
4: Victoria Gill med whippet

Resultat lördag 22. november

Beste i gruppe 2:
Dommer: Javier Sanchez, Spania
1BIG: Dvergschnauzer sort, NORD UCH NV-07 FINV-07 NORDV-07 SV-08 Fixus Hasta La Vista, Kari Gran/ Anne og Jannica Walin   
2BIG: Berner sennenhund, INT NORD DK LIT LAT BALT EST UCH SV-08 LATV- 08 Ola Odelsgutt Av Hiselfoss, Gro Solberg
3BIG: Rottweiler, N UCH Kimura’s Harry Potter, Kathrine Øksnevad Lindstrøm
4BIG: Bullmastiff, Bar-B`s A Red Beauty Box, Frode Jevne og Birgit Landerholm
 

Beste i gruppe 3:
Dommer: Ronnie Irving, England
1BIG: Norwich terrier,INT NORD UCH NV-06-07 KBHV-06 NORDV-06 Flatmoen’s Barney Jr, Betty Og Bjørn Kristiansen
2BIG: Irsk terrier,Red Wire Daredevil, Birgitta Sköld
3BIG: Cairn terrier, FIN&S CH FINJW-06 Sanderfield Peace of Mind, Hannele Palojärvi
4BIG: Kerry blue terrier, N UCH Shyloch Egoiste, Sambanis Mistereggen
 
Beste i gruppe 6/4:
Dommer: Lars Omdal, Norge
1BIG:  Dvergdachshund strihåret, NV-07 FINJV-07 WW-08 Wervest’s Winn, Vera Vestby
2BIG: Dachshund korthåret, Valera’s Tiger Lily, Steen Anne C/Øvergård Marita
3BIG: Beagle, Starmaids Over And Over Again, Fredrik Gudmundsson
4BIG: Rhodesian Ridgeback, Kangelani’s Gentle Grace By Clay, Anna Florell og John Sigve Berg
 
Beste i gruppe 10:
Dommer: Patti Widick Neale, USA
1BIG: Afghansk mynde, USA Fin S N CH Elan Sebring The Matrix, Rachel & Pete Irvin
2BIG: Irsk ulvehund, Knallåsen`s Cherubini, Therese Granlund Haugen
3BIG: Italiensk mynde, INT NORD UCH NV-02-07 NORDV-06-07 VWW-08 Movado B’doria, Tone Bekkåsen Fischer
4BIG: Borzoi, N UCH NV-06 Zoria Zilwer Queen, Victor Mongstad Waage
 
 
Beste norske hunderase:
Dommer: Harald Aune, Norge
1. Dunker, N UCH A B Ottine, Arne H Bakkestuen
2. Haldenstøver, N UCH Finto, Stian Aas
 
Beste avlsgruppe:
Dommer: Guido Vandoni, Italia
1. Berner sennenhund, N UCH NV-06-07 Tiviniro’s Harley Davies, Hege Hoflandsdal og Hilmar Askeland
2. Whippet, NORD INT DK GI LUX EST LA UCH NORDJV-03 NV-04 NORDV-05-06 Suna Regens Blossoms Keyzer, Kirsten J Og Cecilie Landsverk
3. Manchester terrier, N S UCH X-Pected Dine Mites Idun Ingensdotr, Eva Kristin Yssen
4. Afghansk mynde, N UCH Typhoon Av Poppyfield, Kari L Svendsen
 
Beste oppdrettergruppe:
Dommer: Libuse Ubrova, Tsjekkia
1. Dalmatiner, Sputnik, Helle Høie
2. Dachshund korthåret, Valera, Petter Steen
3. Dvergschnauzer sort/silver, Chiwali,Turid Vian
4. Dobermann, Jean Dark, Jeanette Lemmeke
 
Årets avlshund:
INT NORDK DK UCH NV-05 SV-05 Toot’s Working Class Hero, Aase Jakobsen
 
Beste Veteran:
Dommer: Lynne J Lee, Australia
1. Dalmatiner, INT NORD UCH Spotnik’s Unbuttoned Uniform, Signe og Dag Erik Helland
2. Rottweiler, INT NORD UCH AD BH IPO1 KORAD SL! Kimura’s Adler, Yvonne Nilsen
3. Leonberger, INT NORD UCH NORDV-06 Soldroninningens Jølle, Jo Rune Randberg og Marit Bjørnøy
4. Rhodesian Ridgeback, INT S DK N FIN CH VDH NL BE LUX UCH Kinyemi Anzi A’bhubesi, Poul H Jensen
 

Kala-trofeet:
Stor 3:
Fodnes Frøkena, Border collie, Eddie Trøber

Mellom3:
S ACH S AG(HOPP)CH Lille-Majas Iver, Shetland Sheepdog, Morten Bratlie

Liten3:
NORD ACH DKSPCH Lancetta’s Evita, Shetland Sheepdog, Vigdis Johannessen

Resultat fredag 21. november

H.P Pettersen:
Tina Nøkleholm med N UCH Precieux Bijou Carpe

Beste i gruppe 5:
Dommer: Harald Aune, Norge
1BIG: Svensk lapphund, N S UCH WW-08 Sabmebæna Tussa, Linda Warelius
2BIG: Pomeranien, INT NORD DK UCH NV-04-05-07 Pom-Elite’s Golden Sun, Dag Løken / Turid Berg
3BIG: Norsk buhund, INT NORD UCH NV-01-02 NORDV-02 NORDV-03 WW-03 Kimura’s Amanda, Øksnevad Kathrine/ Lindstrøm Terje
4BIG: Islandsk fårehund,DKCH SECH INTCH VV08 KLBCH KBHV06 Gjósku Ása, Wilfred & Ulrikke Olsen

Beste i gruppe 7:
Dommer: Libuse Ubrova, Tsjekkia
1BIG: Irsk setter, Discovery´s Hypnotized, Jenny Karlsson
2BIG: Bracco italiano, EST, LV, LTU RUS JCH EST & LTUJW-08 Alder Glade´s Brandon, Heidi Kolu
3BIG: Weimaraner korthåret, Hella’s Roy, Eva Og Kent Pedersen
4BIG: Vorstehhund korthåret, N S UCH NV-06 Rugdelias Nmj Lucilla, Langeland Anne G/ Kallekleiv Tore

Beste norske hunderase:
Dommer: Marianne Holmli, Norge
1. Norsk buhund, INT NORD UCH NV-01-02 NORDV-02 NORDV-03 WW-03 Kimura’s Amanda, Øksnevad Kathrine/ Lindstrøm Terje
2. Norsk elghund grå, A.F.Elgkrona’s Bamse, Arne Fossmo
3. Norsk lundehund, Lundetuvans Odin Trollsnype, Beate Løvlid / Arne Monkan
4. Norsk elghund sort, Holingen’s Lizz, Per Arne Og Dianca Morken
 

Årets beste norske hunderase:
Norsk elghund grå, N UCH NJ(B)CH SV07 NORDV07 WW08 Kato, Roald Nordmo

Beste avlsgruppe:
Dommer: Javier Sanchez, Spania
1. Stabyhoun, N DK UCH Allgrips Alfinn, Lars Pinderud
 

Beste oppdrettergruppe:
Dommer: Martin Croeser, Sør Afrika
1: Norsk buhund, Kimura, Kathrine Øksnevad og Terje Lindstrøm
2: Pomeranian, Sunline, Solveig Olsen
3: Vorstehhund korthoret, Rygdelia, Tore Kallekleiv
4: Japansk spisshund, Freddygårdens, Laila Høgmark og Hilde Skåmestø

Beste Veteran:
Dommer: Lynne J Lee, Australia
1. Pomeranian, INT NORD DK UCH NV-040507 SV06 NORDV-06 WW-08, PomElite’s Golden Sun. Dag Løken og Turid Berg
2. Norsk buhund, INT NORD UCH NV-0102 NORDV-02 NORDV-+3 WW-03 Kimura’s Amanda, Kathrine Øksnevd og Terje Lindstrøm
3. Alaskan malamute, US INT UCH Viva Las Vegas Del Lago Degli Orsi, Istvan Mihalovits
4. Akita, INT UCH NORD UCH NV-01-0305 Amateraso No Ida-Ten, Karin Ostlund og Karin Sjöholm

Resultaten hämtade från NKK

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.