Trubbnosiga djur, både hundar och katter, är inte längre tillåtna ombord på Norwegians flighter. Orsaken är ökad risk för andningsproblem och överhettning under en flygresa, skriver flygbolaget på sin hemsida.
Raser som inte får flyga med Norwegian
Hundar: Bostonterrier, boxer (alla raser), bulldogg (alla raser), bullterrier, griffon bruxellois, chow chow, king charles spaniel, japansk spaniel/Japanese chin, mastiff (alla raser), pekingese, pitbull (alla raser), mops (alla raser) shih tzu, staffordshireterrier, shar pei, affenpinscher.
Katter: Persisk, burmesisk, exotisk, himalaya, brittiskt korthår, scottish fold.
Källa: Norwegian
Norwegian hänvisar till den veterinärmedicinska föreningen Veterinary Medical Association, och skriver att förbudet har införts för att värna djurskyddet. Men norska Kennelklubben är kritisk.
– Förbud är inte bästa vägen att gå. Det ser ut som om Norwegian bara har kopierat ett amerikanskt förbud, från ett land där det finns en helt annan kultur för att stämma företag, säger Christine Sonberg, som leder rådet för trubbnosiga hundar i Norsk Kennel Klub, till den norska tidningen VG.
Hon påpekar att flera av de raser som räknas upp i flygbolagets lista inte ens är särskilt trubbnosiga.
Förbudet som infördes på måndagen gäller både i kabinen och i lastutrymmet.
DOG NEWS Sveriges största hundblogg
Pingback: Norwegian gör en pudel – drar tillbaka hundförbud på flygen