Tänk på detta vid stormvarning då du rastar hunden

Enligt SMHI:s prognos kan det bli stormvindar på upp till 31 meter i sekunden längs den svenska västkusten, med risk för orkanvindar på vissa håll.

Stanna inomhus om du inte måste ut

SMHI uppmanar folk att tänka sig en extra gång innan man beger sig ut i stormen. Om man inte har något akut ärende är det bäst att stanna hemma. Rasta hunden tidig på kvällen och undvik platser där det finns risk för fallande träd och andra saker som blåser runt i stormen.

Blåser det 25–30 meter i sekunden kan det vara svårt att ta sig fram till fots, då ska man överväga om det är lämpligt att ge sig ut överhuvudtaget.

DOG NEWS SVERIGES STÖRSTA HUNDBLOGG

#hund #hundar #hundblogg #dognews #hundvalp #hundraser #hundsaker #hundtillbehör #hundleksaker #hundsängar #hundbur #hunduppfödare #hundförsäkring #england #vikingarna #hundattacker #trygghund

Husdjur
Husdjur
Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.