Smuggling av hundvalpar större än någonsin

Det smugglas fler hundar till Norden än någonsin, medan tikarna på valpfabrikerna föder kull efter kull tills de dör av utmattning!

Minst 2000 hundvalpar smugglas in till Sverige varje år, och grymma människor gör stora pengar på hundar som får sätta livet till.

Djurskyddsorganisationer har länge kritiserat valpfabrikerna för att de föder upp valpar på ett närmast industriellt sätt som är mycket plågsamt för hundarna, skriver AB.

Enligt Hans Rosenberg på Svenska kennelklubben säljs de flesta hundvalparna på Blocket och andra liknande säljsajter.

Det är inte bara hundarna på valpfabrikerna och de som smugglas som far illa, smugglingen utstätter också alla hundar i Sverige för stora risker då smuggelhundarna kan föra in nya och allvarliga sjukdomar i landet. Sjukdomar som också kan vara farliga för människor!

VAR PÅ ER VAKT – KÖP INTE HUNDVALP på internet om den är allt för billig eller Du INTE kan få träffa mamman till kullen i valpens hem!!!!

Se inslaget hos TV 4 om valpfabrikerna här



Detta inlägg publicerades i Nyheter. Bokmärk permalänken.

1 Response to Smuggling av hundvalpar större än någonsin

  1. Profilbild för IB HENRIKSEN IB HENRIKSEN skriver:

    en kompis t mig köpte en mops f 8000 f sommaren..född i Litauern..som tur no var hon frisk

Lämna ett svar