Utökad veterinär service i och kring Lycksele

Distriktsveterinärerna ökar den veterinära servicen i och kring Lycksele.
Den 16 september inviger Jordbruksverkets generaldirektör Leif Denneberg Distriktsveterinärernas nya moderna mottagning. Alla intresserade är välkomna på invigning och öppet hus.

Den nyrenoverade mottagningen i Lycksele ger möjligheter till en ökad bemanning av veterinärer. Det möjliggör också ökad tillgång till veterinärer i beredskap för akuta sjukdomsfall på djur, dygnet runt året om. Lyckselemottagningen blir navet i ett samarbete med mottagningarna i Vilhelmina och Arvidsjaur.

‑ Vår nya distriktsveterinärmottagning är viktig för djurhållningen i området. Det är roligt att kunna erbjuda våra kunder en fullt modern smådjursmottagning. Till skillnad mot den förra mottagningen har vi nu bland annat fler behandlingsrum, en operationsavdelning och modernare teknisk utrustning, säger klinikchef Monica Ågren.

Den nya mottagningen uppfyller dagens skärpta hygienkrav. Dessutom är den anpassad för både rullstolsburna och synskadade.

Invigning och öppet hus

Datum: Den 16 september
Tider: Invigning kl. 15.  Öppet Hus kl. 14-19
Plats: Sorselevägen 8, 921 41 Lycksele



Lämna ett svar