Hundarna är långt mycket klokare än vad man trott

Finska forskare har kommit fram till att hunden är långt klokare än man trodde, hunden känner nämligen igen sin ägare eller familj även på foto.

Tidigare har man trott att endast människan och eventuellt aporna kan känna igen ansikten. Människan har en funktion i hjärnan som gör att den känner igen ansikten och väldigt fort kommer ihåg detaljer hur en annan människas ansikte ser ut.

Man har tidigare vetat att ögonkontakt med hunden har haft en väldigt stor betydelse i kommunikation mellan människa och hund. Hundarna tolkar ansiktsuttryck och ögonkontakt på samma vis som vi människor.

De finska forskarna har nu genom att låta ett större antal hundar titta på foton av sina familjemedlemmar och samtidigt mätt hundarnas ögonrörelser sett att hundarna känner igen sin husse och matte även på foton. Hundarna tittade mycket längre på de foton som föreställde familjemedlemmar, även om man vände fotot upp och ned lyckades hunden urskilja sina familjemedlemmar.

How dogs scan familiar and inverted faces: an eye movement study

Helsingin Yliopisto: Koirat tunnistavat tutut kasvot

Suomalaistutkimus osoittaa: Koirat ovat fiksumpia kuin on luultukaan

Hundar kan titta i familjealbumet



Detta inlägg publicerades i Nyheter. Bokmärk permalänken.

1 Response to Hundarna är långt mycket klokare än vad man trott

Lämna ett svar