Foto: Christer Göransson
Idag arrangerades det första välgörenhetsloppet med ”Arthur and Friends Charity Run” runt Höglandssjön, det första av tre insamlingslopp i Sverige.
Loppet, som går i de två distanserna 3,4 och 7,4 kilometer, genomförs tillsammans med hund – och det är fritt fram att gå, jogga eller springa.
Arthur, som är med i loppet, är den herrelösa hunden som blivit världsberömd sedan multisportaren Mikael Lindnord tog hem honom från Ecuador.
Insamlingen i Arthur and Friends Charity Run går till Arthur Foundation för att stödja gatuhundarna i just Ecuador.
13 augusti går nästa lopp i Gålö, Stockholm och 14 september arrangeras sista loppet på Höga Kusten-leden. Samtidigt med loppen i Sverige anordnas tre lopp i Ecuador. Loppet inleds 12.00, och anmälan kan göras på plats i startområdet på Bussbyvallen.
Mer info om tävlingen och anmälan: www.arthurcharityrun.com.




















