Socialdemokraterna positiva till förbud mot vissa hundraser

Statskontoret har fått i uppdrag av regeringen att utvärdera hur länsstyrelsernas och polisens verksamhet för att skydda omgivningen mot farliga hundar fungerar. Något uppdrag om förbud finns i nuläget inte med i utredningen, som ska presenteras sista februari. 

I den svenska riksdagen är det, utöver enskilda ledamöter, inga som drivit frågan om ett förbud av kamphundar. I DN:s enkät svarar Socialdemokraterna att det efter den senaste tidens händelser är ”uppenbart att regelverket inte fungerar” och öppnar för att se över förbud mot vissa hundraser, skriver DN.

DOG NEWS SVERIGES STÖRSTA HUNDBLOGG

#hund #hundar #hundblogg #dognews #hundvalp #hundraser #hundsaker #hundtillbehör #hundleksaker #hundsängar #hundbur #hunduppfödare #hundförsäkring #hundattacker

Husdjur
Husdjur
Detta inlägg publicerades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

1 Response to Socialdemokraterna positiva till förbud mot vissa hundraser

  1. Profilbild för Bodil Hammarström Bodil Hammarström skriver:

    Under årens lopp har olika hundraser drabbats av epitetet ”farliga” – det har varit doberman, schäfer, rottweiler och nu ”kamphundar”.
    Vi har redan kraftfulla lagar – strikt hundägaransvar, förbud mot avel på hundar med vissa sjukdomar och ÖVERDRIVNA kampegenskaper.
    Istället för förbud mot hundraser, där förmodligen majoriteten fungerar som den ”människans bäste vän”, som hunden ska vara – men där vissa individer av någon anledning går till attack – tycker jag, att människan bör lära sig att följa existerande lagar!

Lämna ett svar