Man och flera hundar döda i frontalkrock

Foto: MimSafe

En man i 60-årsåldern och 3 hundar har dött i en olycka där två bilar kraschade in i varandra.

Två kvinnor har också skadats och förts till sjukhus. En av kvinnorna är i 30-årsåldern och den andra i 50-årsåldern. Av de tre hundar som befann sig i bilarna har samtliga avlidit i olyckan.  Olyckan inträffade på söndagseftermiddagen längs med väg E45 utanför Ytterhogdal i Härjedalens kommun.

En fastspänd bur, ett galler,nät eller en sele gör att hunden sitter säkert, det minskar också olycksrisken i trafiken, då en lös hund åker som en projektil ut genom rutan vid en kraftig inbromsning. Både du, dina medpassagerare och hunden kan dö pga ditt slarv.

Tryggast är att förvara hunden i en krocksäker bur

Tryggast är att förvara hunden i en krocksäker bur som är placerad längst bak i en kombi bakom ett nät eller galler. Man kan också göra som vi och låta hunden sitta i en krocksäker bur som är väl förankrad på bakbänken i bilen. Tänk på att använda en så luftig bur som möjligt med tanke på den värme och instängdhet som kan uppstå i en bil. Du kan också spänna fast hunden i ett speciellt säkerhetsbälte anpassat för hund

Hundras – Ursprunglig vikt – Krock i 50 km/tim – Krock i 90 km/tim
Chihuahua  – 2 kg – 80 kg – 256 kg
Jack Russel terrier – 6 kg – 240 kg – 768 kg
Schnauzer – 15 kg – 600 kg – 1920 kg
Schäfer – 30 kg – 1200 kg – 3840 kg
Grand Danois – 65 kg – 2600 kg – 8320 kg

DOG NEWS SVERIGES STÖRSTA HUNDBLOGG

#hund #hundar #hundblogg #dognews #hundvalp #hundraser #hundsaker #hundtillbehör #hundleksaker #hundsängar #hundbur #hunduppfödare #hundförsäkring #hundattacker #mush #mushhellä

Husdjur
Husdjur
Detta inlägg publicerades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar