Foton från kenneln där hundar lever i misär i urin och avföring

@norrkopingstidningar

På kenneln hittades 145 hundar i boxar fyllda med avföring och urin. Läs hela artikeln ikväll på nt.se eller i appen. #norrköping #nt #hund #valp

♬ originalljud – NT

Tidningen nt.se skriver om en kennel som vi tidigare har skrivit om flera gånger, där de fanns 145 hundar av rasen Pomeranian och Pekingese levandes i misär, i urin och avföring.

Det sista oanmälda besöket av Länsstyrelsen som gjordes hos kenneln i februari 2024, ni kan läsa om vilka brister som fanns på kenneln i vår artikel här.

Foton från Länsstyrelsen vittnar om vilken misär hundarna lever i.

Foto: Länsstyrelsen

Första besöket som Länsstyrelsen gjorde på kenneln i detta ärende skedde för över 2 år sedan. Sedan dess har det gjorts 4 besök och vid samtliga besök har det funnits grova brister. Hundar vistas i för små burar som stinker avföring och urin. Hundarna har urin och avföring i pälsarna. Det finns inga mjuka liggplatser bara kala golv med smutsiga utspridda tidningar.

Det finns ingen personal, två personer tar hand om 145 hundar! Det sägs att vänner hjälper till men kennelägaren kunde inte nämna någon vid namn då hon fick frågan. Nu efter 2 år kunde hon nämna någon vid namn som hjälper till gratis på sin fritid.

OMSÄTTNING: 500 000 – 699 000 kronor. Omsättningsintervallet grundar sig på den momsredovisning som företaget har gjort kalenderår 2022, enligt Alla Bolag.

Foto: Länsstyrelsen

DOG NEWS SVERIGES STÖRSTA HUNDBLOGG

#hund #hundar #hundblogg #dognews #hundvalp #hundraser #hundsaker #hundtillbehör #hundleksaker #hundsängar #hundbur #hunduppfödare #hundförsäkring #varghybrid #hundattacker #torrfoder #hundmat #kennelhosta

Husdjur
Husdjur
Detta inlägg publicerades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

1 Response to Foton från kenneln där hundar lever i misär i urin och avföring

  1. Pingback: Årets mest lästa artiklar år 2024 på Dog News |

Lämna ett svar