Nio hundar, varav sju rottweilervalpar har omhändertagits

Foto: pixabay

Nio hundar, inklusive sju rottweilervalpar, har blivit omhändertagna av länsstyrelsen efter ett besök på en adress i nordöstra Skåne. Detta beslut kom efter att en anmälan gjorts av en person som beskriver situationen som en ”valpfabrik”.

Vid en uppföljande inspektion av länsstyrelsen på samma plats framkom det att det fortfarande fanns flera allvarliga brister i djurhållningen. Ammoniaknivåerna i miljön där hundarna hölls var betydligt högre än de tillåtna gränserna, och förhållandena var otillfredsställande, med alltför låga temperaturer och en inskränkt yta för hundarna. Dessutom var städningen av utrymmet bristfällig.

En av rottweilertikarna hade inte möjlighet att dra sig undan från sina valpar för att få en stund av avkoppling, vilket är viktigt för en hunds välbefinnande. Det framkom också att en av tikarna hade blivit parad innan hon var gammal nog, vilket tyder på bristande kunskap och ansvar i hanteringen av djuren. Dessa faktorer ledde till beslutet att omhänderta hundarna för att säkerställa deras välmående och skydda dem från fortsatt ohälsosamma levnadsförhållanden, rapporterar nsk.se.

Foto: Länsstyrelsen Skåne

DOG NEWS SVERIGES STÖRSTA HUNDBLOGG

#hund #hundar #hundblogg #dognews #hundvalp #hundraser #hundsaker #hundtillbehör #hundleksaker #hundsängar #hundbur #hunduppfödare #hundförsäkring #hundattacker

Husdjur
Husdjur
Detta inlägg publicerades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar