Hundar förbjuds i flera städer i Iran

Iran har under en längre tid haft en komplex och ofta kontroversiell inställning till hundägande, och nyligen har landet ytterligare skärpt sina restriktioner. I över fyra decennier har det funnits en allmän skepsis och ogillande gentemot personer som äger hundar i Iran, och detta har lett till att förbud nu utökas till fler städer inom landet. Minst 17 nya städer har nu förbjudit hundpromenader, vilket innebär att det är förbjudet att rasta hundar i dessa områden. Sedan den islamiska revolutionen 1979 har ägande av hundar i Iran varit föremål för mycket debatt och kontrovers.

Enligt uppgifter har det funnits en tydlig inställning från landets ledare. År 2017 uttalade Irans högste religiösa ledare, ayatolla Ali Khamenei, att det endast är tillåtet att äga hundar för specifika ändamål såsom vallning av får, jakt eller som vakthund. Att ha en hund av andra skäl ansågs då vara förkastligt och olämpligt. Det finns dock ingen formell lag som förbjuder individer att äga hundar i landet, men det har funnits restriktioner, särskilt i huvudstaden Teheran, där det sedan 2019 är förbjudet att rasta hundar. Trots detta har många iranska hundägare fortsatt att promenera med sina hundar och äga dem, vilket har lett till att polis och myndigheter har ingripit.

Polisen i Iran har arrestera personer som har setts promenera med hundar eller som haft hundar i sina bilar, vilket visar att myndigheterna tar restriktionerna på allvar. Den senaste veckan har förbudet utökats ytterligare och gäller nu även i ytterligare 17 städer, inklusive Mashad, Irans näst största stad. I dessa städer har åklagare förklarat att hundpromenader anses kunna utgöra ett hot mot folkhälsan, vilket motiverar de nya restriktionerna. En tjänsteman har också uttalat att personer som bryter mot dessa regler kan komma att drabbas av rättsliga åtgärder, enligt The Guardian.

Det är viktigt att förstå att hundar är en kontroversiell fråga i Iran av religiösa och kulturella skäl. Enligt islamisk tradition, baserad på Koranen, är det tillåtet för muslimer att äga hundar i syfte att jaga, bedriva jordbruk eller fungera som vakthund. Däremot är hundar ofta i princip inte erkända som sällskapsdjur inom den muslimska tron. En vanlig uppfattning är att hundens saliv är oren, eller najis, vilket gör att många muslimer anser att det är rituellt orent att röra vid eller umgås med hundar. Detta har bidragit till att hundägande ofta ses som olämpligt eller ovälkommet i det iranska samhället.

Dessutom finns en koppling mellan hundar och västerländsk kultur som vissa inom den iranska regimen ser som problematisk. Hundar kan symbolisera västerländskt inflytande och modernitet, vilket inte alltid välkomnas i ett land som vill bevara sin egna kulturella och religiösa identitet. Enligt ayatolla Khamenei, kan hundägande anses vara en form av kulturellt utbyte som liknar den västerländska traditionen och därför anses störande för samhällsordningen och grannarnas välbefinnande.

Sammanfattningsvis är hundar i Iran en företeelse som väcker starka känslor och kontroverser, både av religiösa, kulturella och sociala skäl. Regeringen fortsätter att skärpa sina restriktioner för att begränsa hundägande, med argument om att detta är nödvändigt för folkhälsan och för att bevara den islamiska traditionen. Trots detta fortsätter många människor att äga hundar och att promenera med sina husdjur, trots risken för rättsliga påföljder.

DOG NEWS SVERIGES STÖRSTA HUNDBLOGG

#hund #hundar #hundblogg #dognews #hundvalp #hundraser #hundsaker #hundtillbehör #hundleksaker #hundsängar #hundbur #hunduppfödare #hundfoder #hundensvecka #dognews

Husdjur
Husdjur

Detta inlägg publicerades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar