
Invånare i Visby-området uppmanas fortsatt att koka sitt dricksvatten efter att parasiter påträffats i det kommunala vattennätet. Rekommendationen gäller tills vidare – och den omfattar inte bara människor, utan även våra husdjur.
För hundägare och andra djurägare är det extra viktigt att ta situationen på allvar. Förorenat vatten kan innebära en hälsorisk även för djur, särskilt för valpar, äldre hundar och individer med nedsatt immunförsvar.
Osäkert vilken parasit – men försiktighet är avgörande
De prover som hittills analyserats visar tecken på parasiter som Giardia och Cryptosporidium – två mikroorganismer som kan orsaka mag- och tarmsymtom. Än så länge är det inte fastställt exakt vilken art eller undergrupp det rör sig om.
Det är nämligen viktigt att känna till att dessa parasiter finns i flera varianter. Vissa smittar enbart människor, andra kan infektera djur, och vissa kan i sällsynta fall överföras mellan människa och djur. Just därför gäller nu försiktighetsprincipen.
Vad betyder detta för dig som hundägare?
Länsveterinär Ebba Schwan betonar vikten av att även tänka på husdjuren när man kokar vatten.
– Se till att koka vatten så att det räcker även till djuren, inte bara till hushållet i övrigt.
Det gäller allt vatten som hunden kan få i sig:
- Dricksvatten
- Vatten som används till foderblötläggning
- Vatten till mediciner
- Vatten till skålar som diskas och återanvänds
Kokt vatten ska svalna helt innan det ges till djur.
Extra försiktighet för känsliga hundar
Hundar kan reagera olika på parasiter. Vissa får tydliga symtom som:
- Diarré eller lös avföring
- Illaluktande avföring
- Viktnedgång
- Trötthet
- Minskad aptit
Andra hundar kan bära smitta utan tydliga tecken. Därför är förebyggande åtgärder alltid bättre än att vänta på symtom.
Valpar, dräktiga tikar och hundar med underliggande sjukdomar är särskilt sårbara.
Undvik även andra vattenkällor
Under tiden som kokrekommendationen gäller bör hundägare också vara uppmärksamma utomhus:
- Låt inte hunden dricka ur vattenpölar
- Undvik stillastående vatten
- Skölj tassar vid behov, särskilt efter promenader i stadsmiljö
Vad händer nu?
Region Gotland fortsätter att analysera vattenprover och uppdaterar löpande om läget. När det är klarlagt exakt vilken parasit det rör sig om kan riskbedömningen bli mer specifik – men fram tills dess gäller fortsatt försiktighet.
DogNews.se följer utvecklingen
På DogNews.se bevakar vi händelsen och återkommer med uppdateringar så snart ny information finns. Vårt mål är att du som hundägare ska känna dig trygg, informerad och väl förberedd – även när vardagen oväntat förändras.
Att koka vatten är en enkel åtgärd, men kan göra stor skillnad för både människor och djur.
#parasiter #dricksvatten #kokrekommendation #hundägare #hundhälsa #giardia #cryptosporidium #husdjur #gotland #visby #dognews
DOG NEWS SVERIGES STÖRSTA HUNDBLOGG


















