Köpte hund på internet – polisanmäler säljaren

En ung man som köpte en sjuk hund via en internetsajt polisanmäler nu säljarna, en kvinna och en man från Bjuvs kommun.

Säljarna bakom annonsen hade inte låtit veterinärbesiktiga hunden innan försäljning som är brukligt. I stället skrev de in en klausul som gav köparen rätt att häva köpet om hunden inte skulle klara sig igenom en veterinärbesiktning utan anmärkning.

Hunden besiktigades av köparen och då uppdagades det att hunden är väldigt sjuk, varför köparen vill häva köpet. Köparen har försökt att kontakta säljarna som har valt att gå under jorden. Saken ligger nu på polisens bord att utredas.

VARNING – KÖP ALDRIG en hund eller hundvalp utan ett veterinärintyg som visar att hunden är frisk (veterinärintyget får inte vara äldre än 7 dagar) !



Detta inlägg publicerades i Nyheter. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar