Idag jämförde vi kycklingtugg från vår sponsor Vitakraft med kycklingtugg från ett konkurrerande företag…..bilden vittnar om att det är STOR skillnad på mängden kött.
Vi lät också sex stycken glada hundar välja och som vi trodde så lät ingen sig luras av tuggbenet till vänster utan alla valde det med mera torkad kyckling.
Era hundar förtjänar det Bästa, glöm inte att köpa hem ett extra förråd med hundgodis och kycklingtuggben i jul. Ni hittar Vitakraft i utvalda mataffärer och zooaffärer!





















Håll dock koll på era pälsklingar när de äter kyckling-tuggen!
– Att hunden gömmer själva hudbenet när all kyckling är borta i hopp om ännu ett ben är en mycket trolig och vanlig situation hos kyckling älskande 4-beningar 😉
(även katter uppskattar att äta/jobba med dessa ben, även om de flesta inte äter mer än kycklingen)
Håll såklart alltid koll på hundar (och katter) och ben/tugg, så ingen sätter i halsen ❤
God jul!
Helt rätt angående tuggben, man skall ha hunden under uppsikt hela tiden! Vi skrev detta år 2007 att tuggben kan vara farliga https://dognews.se/2007/08/07/495379/