Fyra döda – gått genom isen – VARNING SVAGA ISAR

Foto: pixabay

VARNING – håll era hundar kopplade då ni rör er nära sjöar och vattendrag, just nu är isarna mycket opålitliga.

Den till början mycket varma vintern och snöfallen och nu plusgrader har gjort att isarna i år inte är lika tjocka som tidigare år.

Två män med hund gick genom isen i Stockholms skärgård, då de var ute för en långtur på skridskor. Båda två och hunden Hajen som är en Labrador, gick alla genom isen, trots att de var extremt väl förberedda och vältränade var det svårt att ta sig upp för en av dem. Man har endast 5 minuter på sig att ta sig ur en vak, sedan tappar man kontrollen och chansen att överleva är mycket små.

Tre vuxna och ett barn gick genom isen i Ekerö igår kväll, alla fördes nedkylda till sjukhuset, läget för dem är oklart.

Trots att isen ser tjock ut kan det på vissa ställen vara förenat med livsfara att bege sig ut på isarna.

Fyra döda efter att ha gått genom isen

DOG NEWS SVERIGES STÖRSTA HUNDBLOGG

#hund #hundar #hundblogg #dognews #hundvalp #hundraser #hundsaker #hundtillbehör #hundleksaker #hundsängar #hundbur #hunduppfödare

Husdjur
Husdjur
Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.