Hund dog efter bad i Holmsjön nära Kolmården

Norrköpings kommun gick på fredagen ut med en varning, som gäller Holmsjön, Böksjön och Torsjön i Norrköpings kommun. Kommunen avråder både människor och djur från att bada i vattnet.

Det varpå onsdagen som man blev uppmärksam på att vattnet kan vara förorenat. Efter att 3 hundar insjuknat varav en dog, efter att ha badat i Holmsjön, nära Kolmården.

Hundarna som insjuknade drack också av vattnet. Hundarna blev väldigt fort dålig efter badet, bara en timme senare avled en av hundarna och en av de andra lades i dropp hos veterinären. Igår insjuknade ytterligare en hund efter att ha badat i en sjö i samma sjösystem. Först misstänkte man algblomning, men efter att ha besökt sjöarna kunde man konstatera att någon sådan inte förekommer nu. Kommunen har tagit vattenprover i en av sjöarna, och kommer nästa vecka också att ta prover i de andra två.

Norrköpings kommun varnar

Tre sjöar kan vara giftiga

Hunden Bessie, 3 dog i Holmsjön

Det här inlägget postades i Nyheter. Bokmärk permalänken.

2 svar på Hund dog efter bad i Holmsjön nära Kolmården

  1. Pingback: Hunden dog troligen inte av förgiftning – Holmsjön | Dog News

  2. Pingback: Hunden vid Holmsjön dog av algförgiftning | Dog News

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.