Hundar levde instängda i rum fyllt av avföring – omhändertogs

På en gård i Skåne omhändertog Länsstyrelsen ett antal hundar som stod instängda i ett smutsigt utrymme utan mat. Anmälan inkom i september 2013 men först idag gjordes ett besök på gården!

På grund av många anmälningar och många djur som far illa har man inte haft möjlighet att göra ett besök på gården. Man förstod heller inte vid anmälan som inkom för ett halv år sedan att det var så illa ställt med hundarna. Samtliga hundar omhändertogs omedelbart då Länsstyrelsen besökte gården idag.

Se video på länken här där hundarna står och går på golven fyllda med avföring och våta av kiss.



Det här inlägget postades i Nyheter. Bokmärk permalänken.

3 svar på Hundar levde instängda i rum fyllt av avföring – omhändertogs

  1. IB HENRIKSEN skriver:

    Gräsligt att det skal ta sådan tid

  2. Karin Arhamn skriver:

    Usch va fruktansvärt! Förstår inte hur man kan utsätta sina djur för att leva under så förfärliga omständigheter!

  3. Birgitta Lindqvist skriver:

    Blir ledsen när man vet länsstyrelsen prioriterat okynnesanmälningar, de vet att det faktiskt är det. Man skulle inte kunna anmäla utan att uppge namn finns det då inga bélägg för ärendet bör vederbörande stå för kostnaderna och inte skattebetalarna.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.